Stravujte sa zdravo a pravidelne cvičte, aby ste predišli erektilnej dysfunkcii. Porozprávajte sa so svojím lekárom o tom, ako lepšie kontrolovať akékoľvek chronické ochorenia, ktorými trpíte. Otvorene komunikujte so svojou partnerkou o erektilnej dysfunkcii.

Erektilná dysfunkcia je bežným problémom. Podľa Národného informačného centra pre ochorenia obličiek a urologické ochorenia, každý rok až 30 miliónov mužov len v USA zažíva erektilnú dysfunkciu. Erektilná dysfunkcia u mladších mužov je často len dočasná. Avšak výskyty tohto ochorenia sa s pribúdajúcim vekom zvyšujú. 4% mužov po päťdesiatke a 17% mužov po šesťdesiatke prežíva celkovú neschopnosť získať a udržať si erekciu. Avšak, erektilná dysfunkcia nie je prirodzený dôsledok starnutia a nemusí zničiť váš sexuálny život.

 

Je mnoho faktorov, ktoré môžu spôsobiť erektilnú dysfunkciu, ako sú:

 • určité druhy liekov
 • zranenia
 • chronické ochorenia
 • duševné poruchy
 • užívanie drog

 

Hoci nie je možné predchádzať všetkým typom erektilnej dysfunkcie, existujú mnoho krokov, ktoré môžete uskutočniť, aby ste znížili riziko jej výskytu.

Žite zdravo

Zdravie celého tela prispieva k sexuálnemu zdraviu. Je dôležité udržiavať vaše tepny a nervy zdravé, aby ste si udržali zdravý krvný obeh a zabránili neskoršiemu poškodeniu.

Nezdravá strava, chabé cvičenie a nezdravý štýl života môžu zvýšiť vaše riziko erektilnej dysfunkcie. Existuje množstvo zmien životného štýlu, ktoré vám môžu pomôcť udržať si zdravie. Ak chcete znížiť riziko vzniku erektilnej funkcie, zvážte tieto kroky:

 • zbavenie sa nadváhy
 • pravidelné cvičenie
 • dobrú a zdravú stravu
 • prestaňte fajčiť
 • vyhnite sa nadmernej konzumácie alkoholu

Kontrolujte svoje chronické ochorenie

Chronické ochorenia sú jednou z hlavných príčin erektilnej dysfunkcie. Kardiovaskulárne ochorenia a cukrovka výrazne zvyšujú riziko erektilnej dysfunkcie, hlavne u starších mužov. Je dôležité kontrolovať chronické ochorenia tak, že užívate všetky lieky podľa pokynov a vediete zdravý životný štýl. To vám pomôže zachovať si funkčnú erekciu.

 

Budete potrebovať:

 • regulovať hladinu cukru v krvi
 • snažiť sa udržať krvný tlak na zdravých úrovniach
 • riadiť cholesterol prostredníctvom stravy a liekov v prípade potreby
 • užívať lieky na chronické ochorenia v prípade potreby

 

Okrem kardiovaskulárnych ochorení a cukrovky je erektilná dysfunkcia často spôsobená poruchami prostaty – konkrétne rakovinou prostaty a jej následnou liečbou. Operatívne zákroky na odstránenie žľazy prostaty a okolitých tkanív môže poškodiť nervy a tkanivá v blízkosti penisu. To môže viesť k erektilnej dysfunkcii. Štúdie však zistili, že ak dosiahnete erekciu tesne po chirurgickom zákroku, môže to pomôcť zabrániť erektilnej dysfunkcii do budúcnosti. Takáto erekcia zvyčajne vyžaduje injekčný zákrok, vákuové čerpadlá alebo inú pomoc. Nazýva sa to tiež nazýva rehabilitácia penisu.

Hoci je rehabilitácia penisu kontroverzná , zrejme zlepšuje zdravie tkanív penisu. Zdá sa, že tiež zlepšuje prietok krvi a zabraňuje tvorbe jaziev. (https://www.stoporex.sk/erektilna-dysfunkcia/)

Ďalší výskum ukázal, že pravidelný styk – najmenej raz týždenne – znížil riziko vzniku erektilnej dysfunkcie u mužov vo veku 55 až 75 rokov.

Duševné zdravie

Nezanedbávajte duševné zdravie

Duševný a emocionálny stres môže tiež prispieť k erektilnej dysfunkcii. V niektorých prípadoch môže byť dokonca jej základnou príčinou. Depresia a úzkosť môžu interferovať s vašou schopnosťou dosiahnuť a udržať erekciu. To môže vyvolať dodatočný stres.

Ak máte príznaky depresie alebo úzkosti, ktoré zasahujú do každodenných aktivít vrátane sexuálneho života, poraďte sa so svojím lekárom. Existuje mnoho možností liečby.

Kľúčom je komunikácia

Bez ohľadu na príčinu vašej erektilnej dysfunkcie je otvorená a úprimná komunikácia s vašou partnerkou rozhodujúca pre jej liečbu a prevenciu. Erektilná dysfunkcia môže nepochybne ovplyvniť váš sexuálny život i vzťahy. Môže tiež spôsobovať i ďalšie napätie. Neschopnosť riadiť tento stres môže skutočne zhoršiť príznaky erektilnej dysfunkcie. Porozprávajte sa so svojou partnerkou o tom, čo zažívate. Môže to rovnako pomôcť zmierniť stres. Zatiaľ čo hľadáte liečbu na erektilnú dysfunkciu, môžete s partnerkou hľadať alternatívne formy intimity.

Zatiaľ čo téma erektilnej dysfunkcie môže byť nepríjemnou témou, ak budete o nej otvorene hovoriť s lekárom, urobíte prvý krok na ceste k jej liečbe.